Když se na tváři čas od času objeví pupínek, dá se to přežít. Podstatně horší je situace, kdy se akné na pleti zabydlí a nemá se k tomu, aby ustoupilo. Nejrozšířenější kožní onemocnění postihuje především „puberťáky“, ovšem poměrně často (dle odhadů u cca 20 % populace) přetrvává i pozdějším věku.
Zřejmě nejčastějším důvodem vzniku uzavřených (bílých teček) a otevřených (černých teček) komedonů je nadprodukce kožního mazu, která úzce souvisí s bakteriálním zánětem. Na vině však mohou být také hormonální změny a další faktory jako nevhodně zvolená kosmetika, stres či špatná životospráva. Co s tím? Dodržujte následující pravidla a vaše pokožka bude zářit zdravím.
1) Pečlivý výběr kosmetiky
Kosmetické přípravky představují účinnou zbraň při boji proti akné i jiným kožním problémům. Bohužel jde mnohdy o zbraň dvojsečnou, která může pokožce přitížit. Proto – než začnete na pleť posetou pupínky aplikovat jeden krém za druhým – udělejte důslednou inventuru a vyřaďte ze své kosmetické taštičky všechny produkty s obsahem agresivních látek. Kvalitní krém na akné neobsahuje alkohol, parabeny ani parfemace.
Řiďte se pravidlem „méně je více“ a preferujte kosmetiku, která respektuje přirozené vlastnosti pokožky. Právě ta patří k nejefektivnějším metodám, jak se zbavit akné.
Při čištění vám přijde vhod micelární voda nebo gel s obsahem čisticích látek (zinek, síran měďnatý). Prověřené produkty najdete pod značkou Bioderma v produktové řadě Sébium.
2) Poctivé čištění ráno i večer
Večerní čištění pleti zní logicky – během dne na pleti ulpívají nečistoty všeho druhu (prachem počínaje, těžkými kovy konče). Ale proč pokožku podrobit očistné kůře také bezprostředně po probuzení? Důvodem je fakt, že během noci dochází k sekreci kožního mazu. Jakmile ho odstraníte, kůže bude perfektně připravena pro další péči.
Pokud vás čištění pleti nebaví a zabírá vám až příliš mnoho času, vyzkoušejte zmíněnou micelární vodu. Hravě díky ní odstraníte i voděodolný make-up. Stačí ji nanést na bavlněný tamponek a setřít bez nutnosti oplachování vodou.
3) Na ostré sluníčko pouze s ochranou
Kratší pobyt na sluníčku může pleti prospět. Sluneční paprsky pupínky „vytáhnou“ a pokožka vypadá o poznání zdravěji. Problém nastává v momentě, kdy se na kůži projeví působení UVB paprsků – zčervená a může dojít k zánětu. Proto (platí především v létě) při delším pobytu na sluníčku nezapomínejte na opalovací krém. Jistě nemusíme připomínat, že při výběru opalováku platí stejná pravidla jako pro čisticí kosmetiku.
4) Přestaňte si pupínky mačkat a zbytečně sahat na obličej
Je naprosto přirozené, že je na tváři pupínky nechcete – přesto je raději nevymačkávejte, protože tím průběh onemocnění ještě zhoršíte a současně zvýšíte riziko, že vám po akné zbude památka v podobě nevzhledných jizviček. Stejně nevhodné jsou i časté dotyky špinavýma rukama. Necháte-li svou pleť v klidu, uzdraví se mnohem rychleji.