5 rad, které vám pomohou při hledání nového bydlení

Čeká vás velká životní změna? Rádi byste si našli nové bydlení, ale nevíte si rady, podle čeho a kde vyhledávat? Držte se pěti základních rad, které vám s vyhledáváním nového domova, pomohou.

Nákup vs. pronájem

Prvním bodem, který byste si měli rozmyslet, je to, zda budete chtít žít v pronájmu či lidově „ve svém“. Samozřejmě musíte mít rozmyšleno, zda budete chtít byt či dům. Pokud přemýšlíte o nákupu bytu či domu, je nutné, abyste měli našetřeno dostatečné množství financí. Jen na základě toho totiž můžete zažádat o hypotéku a těšit se z nového domova. Byty na prodej snadno objevíte nejen v inzerátech, ale především online. Díky tomu můžete vyhledávat váš budoucí domov z pohodlí vašeho gauče. Vybírejte si ideální reality právě pro vás podle stanovených kritérií.

Určete si kritéria

Zásadní je pro vás určení kritérií, která by měl budoucí domov splňovat. Začněte tím, že si určíte lokaci, ve které byste chtěli bydlet. Klíčová je také vaše finanční situace a samotné nároky na bydlení. Toužíte po velké zahradě? Líbil by se vám dům s vyhlídkou? Preferujete byt, který bude slunečný? Sepište si všechna kritéria a tři si označte jako klíčová. Právě ta by pro vás měla být při výběru rozhodujícími, ostatní kritéria by měla být pohyblivá.

Finanční stránka

Rozhodující ve věci pořízení domu či bytu je jistě finanční stránka. Pečlivě si propočítejte, zda vše finančně zvládnete a nechte si poradit od odborníků.

Prodiskutujte vše s rodinou

V neposlední řadě by s rozhodnutím a kritérii měla souhlasit celá rodina. Mnohdy totiž chtějí páry něco odlišného a je nutné myslet na spokojenost celé rodiny.

Na vlastní oči

Nezapomeňte si budoucí domov vždy řádně prohlédnout, poohlédnout se po okolí, popřípadě se již seznámit sousedy. V tomto případě je nutné tzv. „dvakrát měřit a jednou říznout“.