Jak si snížit daňovou povinnost na poslední chvíli?

Vaší firmě můžete ušetřit spoustu peněz i v posledních měsících zdaňovacího období. V tomto článku vám přinášíme několik tipů, jak na to.

Optimalizace daní vám může ušetřit spoustu peněz. A to i v případě, že na ni začnete myslet až na poslední chvíli. V tomto článku vám proto přinášíme několik tipů, jak můžete vaší firmě legálně snížit daňovou povinnost i na samotném konci účetního období.

Změna účetního období

Přejdete-li na hospodářský rok, je možné spojit celý kalendářní rok s částí roku nového. Tímto způsobem budete moct posunout podání daňového přiznání i zaplacení samotné daně. Získáte tak čas na další snížení výdajů s pomocí tipů, které vám přinášíme níže.

Odepište majetek

Od roku 2020 už nemusíte odepisovat majetek, jehož pořizovací hodnota nepřekročí 80 tisíc Kč. Můžete jej tedy jednorázově zahrnout do nákladů, nebo u něj nastavit účetní odpisy na dva roky. Právě tímto způsobem si můžete legálně snížit daňový základ i v posledních měsících zdaňovacího období. Odpisové plány je ovšem potřeba dobře nastavit.

Dopravní paušál

Zajímavé peníze můžete vaší firmě ušetřit i v případě, že při používání používáte auta. Paušál na dopravu můžete uplatnit až do 180 tisíc Kč ročně. Tento paušál pak můžete uplatnit až u tří vozů. Dbejte ale na to, abyste vybrali auta, která toho projela nejméně. Náklady na pohonné hmoty u těchto aut totiž nebudete moct dále uplatnit.

Získejte zpět zaplacené daně

Za předchozí rok můžete vykázat ztrátu a zároveň ji uplatnit zpětně až za dvě zdaňovací období. Tímto způsobem tak můžete získat zpět daně zaplacené v minulosti, ovšem jen do maximální výše 30 milionů korun. Pokud to ovšem uděláte, prodlouží se vám i samotná lhůta o daňovou kontrolu právě o tyto roky. Dobře si tedy rozmyslete, jestli to vůbec stojí za to.