Jak zvýšit hladinu testosteronu? Máme pro vás 5 horkých tipů!

Mnoho lidí vyhledává, jak a čím, zvýšit hladinu testosteronu. Jedná se především o muže nad 30 let, kteří se začínají potýkat s úbytkem testosteronu. Říká se tomu andropauza a je to bohužel přirozená reakce těla, která potká každého muže. Uvádí se, že od 30 let dochází k 1% úbytku testosteronu každý rok. K úbytku může dojít samozřejmě i v mladším věku, právě proto si ukážeme, jaké jsou příznaky! Dále také 5 tipů, jak zvýšit testosteron!

Info: Andropauza (pokles pohlavních hormonů) se v průběhu života objeví u každého muže a to především ve vyšším věku. Jaké jsou příznaky?

Příznaky andropauzy:

 • nedostatek energie, únava, vyčerpání
 • problémy s erekcí
 • nechuť na sex
 • problémy s psychikou, deprese
 • úbytek svalové hmoty
 • vznik tukových zásob
 • vrásky

Nejčastějším příznakem je nadbytek tuku a to především v oblasti břicha a obličeje. Druhým nejrozšířenějším příznakem je únava. Musíte si zvyknout, že nebude mít energie, jako dříve a přizpůsobit se tomu. Ruku v ruce to souvisí i s úbytkem svalové hmoty, která může zasáhnout především aktivní sportovce, u kterých je sport a postava nejdůležitější aspekt v životě.

5 tipů, jak zvýšit testosteron!

 1. Dostatek spánku

Spánek je při cvičení důležitější, než si možná myslíte! Spánek by se neměl vůbec podceňovat, protože pomáhá s regenerací těla po náročném tréninku, zvyšuje hladinu růstového hormonu a snižuje hladinu kortizolu (stresový hormon). Již v roce 1975 proběhla studie, kde zjistili, že testosteron se uvolňuje postupně po celou noc. Navíc se ukázalo, že noc bez spánku má negativní vliv na testosteron a dochází k jeho úbytku! “Průměrný” člověk potřebuje ideálně 8 hodin spánku!

 1. Vitamín D

Nejlepším zdroje vitamínu D je sluneční záření, které bohužel není tak silné po celý rok. Proto v některých případech musíme sáhnout po doplňcích stravy, které vitamín D obsahují. Ve studii, která proběhla v roce 2010, vědci zjistili, že muži, kteří mají méně než 20 ng / ml se potýkají s nízkou hladinou testosteronu a vysokou hladinou estrogenu.

 1. Zařazení doplňků stravy

Jedním z účinných možností, jak zvýšit testosteron, je také zařazení vhodných doplňků stravy. Tyto doplňky by měli být přírodního složení a obsahovat některé z uvedených látek (pískavice řecké seno, zinek, hořčík vitamín B a také kotvičník zemní). I na českém trhu můžete najít minimálně 2 doplňky stravy, které dle dostupných recenzí a zkušeností zvyšují testosteron.

 1. Zinek a hořčík

Souvisí to již s bodem 3. Dostatek zinku a hořčíku má pozitivní vliv na hladinu testosteronu u mužů. Ve studii, která proběhla v roce 1996, vědci zjistili, že u mužů, kteří měli omezenou konzumaci zinku, klesl testosteron o 50% a to není málo! U starších mužů došlo dokonce k zdvojnásobení hladiny testosteronu po suplementaci zinku.

 1. Zkuste se méně stresovat

Tento bod by měl být nejspíše v uvozovkách, protože rada “méně se stresujte,” moc lidem asi nepomůže. Podle vědeckých studií je dokázáno, že stres podporuje tvorbu hormonu kortizol, kterému se také říká “stresový hormon.” Ten potlačuje tvorbu testosteronu a proto je nutné tento hormon redukovat na minimum.