Učitelé do nás hustili, že Evropané vynalezli knihtisk až v 15. století. Historie knihtisku je ale s největší pravděpodobností mnohem starší.
V dnešní době si neumíme představit, jaké problémy museli naši předkové řešit. Neměli k dispozici digitální tisk ani moderní technologie, ale i tak dokázali tvořit úžasná díla. V následujících řádcích se tedy podíváme na nejstarší ručně tištěnou knihu a další zajímavosti z počátků tisku.
-
-
Nejstarší tištěná kniha
-
Ve školách do nás všech učitelé určitě hustili, že knihtisk vznikl až v 15. století. První tištěná kniha ale vznikla dlouho před tím. Za první tištěnou knihu je totiž považována Buddhistická diamantová sútra, která byla dokončena už v roce 868 n. l. Svitek má 5,3 metrů na délku a 26,5 cm na šířku. Obsahuje texty sanskrtské práce, které jsou přeloženy do čínštiny.
-
-
Nejstarší dochovaný papír
-
Tisk knih si dnes bez papíru nedokážeme představit. V dobách, kdy ještě lidé neměli papír, si ale museli vystačit s jinými materiály. Ve 2. století našeho letopočtu ale zřejmě přišel zlom. Právě z té doby pochází nejstarší dochovaný papír. Ten je vyroben z roztlučených a oddělených vláken konopí a byl nalezen v Číně. Díky tomu dnes víme, že Číňané znali postup výroby papíru o tisíc let dříve než Evropané.
-
-
Kdo vynalezl knihtisk?
-
Tisk vlastní knihy není výdobytkem moderní doby. Stejně jako s papírem, i s tiskem si Číňané věděli rady dříve než celý zbytek světa. Praxe tzv. deskotisku zřejmě začala za dynastie Suej (konec 6. a začátek 7. století). Základem tehdy byla dřevěná deska, do níž se vyryl text. Deska se následně potřela inkoustem, který následně Číňané obtiskli na kus hedvábí. Knihtisk podobný tomu modernímu se objevil opět v Číně už v 11. století. Vynálezce této metody se snažil předejít zničení dřevěných tabulek, a tak místo dřeva používal jemnou hlínu tenkou jako mince. Pokud by udělal chybu, nemusel by celou desku vyhodit a napsat znovu.