Práce by vás měla nejen živit, ale také bavit. Ne všichni to takto mají, ovšem ve chvíli, kdy se v práci necítíte dobře, nebo neděláte to, co vás baví, nebo máte okolo sebe tým lidí, kteří nejsou zrovna vaše krevní skupina, můžete začít do práce chodit bez energie, nadšení nebo přímo s odporem. Syndrom vyhoření se u vás může objevit mnohem dřív, než byste čekali. A může to být opravdu nepříjemné, někdy i ohrožující zdraví. Pokud na sobě pozorujete některé příznaky vyhoření, raději rychle změňte práci.
Práce, která baví
„Do práce jsem se nikdy zvlášť netěšila, ale šla mi, bavilo mě, když si lidi na zákaznické lince se mnou povídali, prodávala jsem něco, čemu jsem věřila. Později se začalo všechno měnit, lidem jsem měla prodávat něco, co pro ně nebylo výhodné. Já jsem postupem času ztrácela motivaci, nedařilo se mi, protože jsem nevěděla, jak lidi přesvědčit o tom, že mají platit víc. Tlak z vedení, neschopnost prodávat, celý den na telefonu. Najednou mě to přestalo všechno bavit a do práce jsem chodila zhnusená. Těšila jsem se na víkendy, kdy jsem do práce nemusela. Zhoršovalo se to postupně“ přiznává Lucie.
„Práce v telekomunikacích není jednoduchá. Dopracovala jsem to tak daleko, že mi po ránu bylo na zvracení, ožívala jsem úderem čtvrté odpolední, milovala jsem pátky, nesnášela pondělky. Na dovolené, kam jsem jela odpočívat, mi došlo, že takhle to nejde. Přes vyhledávač práce jsem hledala v okolí práci. Nakonec jsem našla v jedné menší firmě jako vedoucí oddělení. Jiná práce, jiní lidé, minimum stresu. To jsem přesně potřebovala. Najednou mi pondělky nevadily, cesta do práce se obešla bez bolesti žaludku a potřeby zvracet. Po pár měsících jsem četla článek o vyhoření a poznala se. Inzerce práce zdarma mi vlastně zachránila zdraví“ uzavírá Lucie.