Ve školách to slýcháme od dětství – pokud budeme pomalu číst, budeme se lépe soustředit. Je to ale pravda? V tomto článku pro vás máme překvapivou odpověď.

V dnešní době je poměrně obtížné soustředit se. Jsme zahlceni informacemi ze všech stran. Vyznat se v nich, a ještě se při tom koncentrovat na čtení, je tedy pro spoustu lidí téměř nadlidský úkol. Pomohlo by, kdybychom zpomalili?

Zlepšuje pomalé čtení koncentraci

Už od školy se malým dětem vtlouká do hlavy, že mají číst pomalu. Právě tímto způsobem si prý vybudují lepší koncentraci. Je to ale pravda? Ne tak docela. Musíme si nejprve uvědomit, že každá lidská bytost je odlišná. A v případě čtení se dělí na dvě skupiny – jedna skupina ráda a pečlivě čte, ta druhá raději text lehce prolétne a přečte si jen něco opravdu zajímavého.

Nutit tedy někoho, kdo letmo prolétne nadpisy odstavců, aby se naučil pomalu číst, je poměrně kontraproduktivní. To samé ovšem platí i u pomalých čtenářů. Obzvlášť pokud má být cílem zlepšení soustředění. Nic totiž nenasvědčuje tomu, že by pomalejší čtení opravdu pomáhalo s koncentrací. Na druhou stranu alespoň jeden vítaný benefit to má.

Opak může být pravdou

Jestliže budete číst opravdu pomalu, je větší pravděpodobnost, že si toho z textu víc zapamatujete. Při pomalém čtení jste totiž více náchylní k tomu, abyste se vraceli už k přečtenému a přeskakovali z odstavce na odstavec. Tím pádem právě naopak koncentraci ubližujete. U rychločtení je to právě naopak. Pokud budete číst rychle, váš mozek nebude mít čas na žádné další myšlenky, a tím pádem se lépe zkoncentruje na daný text.

Jak jsme ale už říkali – každý z nás je jiný. Nejprve si proto musíte vyzkoušet, co bude fungovat právě vám. Projděte si proto žebříčky knih a nejlépe hodnocené knihy na ČBDB.cz a s jejich pomocí si obě techniky vyzkoušejte. Následně pak sáhněte po té, která vám bude přinášet lepší výsledky.