Víte, jakým způsobem se těží nikl? Je to kvůli němu devastována příroda na mnoha místech planety. Jeden z niklových dolů se nachází také v malajském parku Kinabalu. Běžnou těžbu niklu provází oblaka oxidu siřičitého a mnoho znečištěných vod. Zde se však těží nikl zcela jinak. Nikl je zde získávám způsobem, který je dlouhodobě udržitelný a musí se „phytomining“.

Těžba niklu z rostlin

Místní lidé nechtějí několikrát do roku vyrůst rostliny, které následně sklidí a spálí. Vznikne popel, který obsahuje z 25% hmotnosti čistý nikl. Na celém světě je přes 300 tisíc uznávaných druhů rostlin. 700 z nich lze označit jako hyperkumulátory. Jednou z takových rostlin je Phyllanthus rufuschaneyi, kterou najdeme právě v Kinabalu. Tyto rostliny získávají z půdy kovy jako jsou nikl, zinek, kobalt nebo zlato. Nikl má široké využití, používá se například k výrobě nerezové oceli. Poptávka po niklu roste a míst pro těžbu ubývá. To je důvod, proč začíná být o phytomining tak velký zájem.

Co je fytominování?

Phytomining není trendem několika posledních let, s jeho myšlenkou přišel v roce 1983 agronom amerického ministerstva zemědělství jménem Rufus L. Chaney.

Atraktivní způsob obživy pro zemědělce

Nyní můžeme demonstrovat, že kovové farmy mohou produkovat 150 až 250 kilogramů niklu na hektar (170 až 280 liber na akr) ročně, “řekl Antony van der Ent, vedoucí vědecký pracovník australské University of Queensland, jehož práce vedla k Zkouška v Malajsii. Ve středu tohoto rozmezí by zemědělec vydělal při dnešních cenách chladných 3 800 dolarů za akr niklu-což, jak dodal van der Ent, je „na stejné úrovni jako některé z nejvýkonnějších zemědělských plodin na úrodných půdách, zatímco provozní náklady jsou podobný.“
Pěstování rostlin pro těžbu niklu může být pro mnoho zemědělců atraktivnější než pěstování palmového oleje, které vede k rozsáhlému odlesňování.

„V této fázi může fytominace okamžitě začít naplno pro nikl, zatímco fytinace pro kobalt, thallium a selen je na dosah,“ řekl van der Ent.

Phytomining je šetrnější k přírodě a je výhodnější i pro těžební společnost

Na většině míst planety se nikl těží z půdy, která obsahuje více než 1% niklu. Je třeba odstranit velké množství půdy, což znamená pohromu pro životní prostředí. K běžné těžbě niklu je potřeba těžká technika a také loužení kyselin, které odděluje kov od rudy. Půda bohatá na nikl je stále vzácnější a phytomining se může stát hlavním zdrojem niklu. Je proto obsahuje biologická ruda 20-30% niklu, je její přeprava mnohem jednodušší a méně nákladná. Phytomining se však zatím nestává spíše doplňkovým způsobem těžby, než plnohodnotnou alternativou.

Fytoremediace

Těžba minerálů z půdy je nejen náročná, ale vzniká po ní vrstva toxických kovových hlušiny. Tuto dávku je třeba odstranit a prodat na skládky. Rehabilitace bývalých dolů a těžebních míst je velmi nákladná a často se jí snaží těžební společnosti neporazit. Složení půdy by však mohlo být ideální pro vysazení hyperkumulátorů. Sanace by byla mnohem levnější a navíc by oživily místní zdroje. Fytoremediace byla testována ve Francii, Řecku, Albánii a Itálii. Experiment měl různé výsledky, někde se tento proces vyplatil více a jinde méně.
Podařilo se například vypěstovat různé druhy bavlníku v oblasti kontaminované arzenem. Fytoremediace Požadavek více výzkumu a je třeba ji implementovat v širokém měřítku, aby nešlo jen o výzkum, ale o běžnou praxi.

„Je to pouze přijímání průmyslem, který zadržuje překlad fytominingu do rozsáhlých aplikací,“ řekl van der Ent. „Průmysl vždy požaduje demonstraci fytinování v terénu, aby se prokázala operační životaschopnost, ale není připraven financovat takový pilotní projekt.“ Pevně ​​věřím, že jakmile bude existovat osvědčená demonstrace v reálném měřítku, bude to přitahovat financování. “

Phytomining stojí za pozornost a je potřeba, aby se o jeho výhodách hovořilo více.

Zdroj: