Kdyby naši předkové znali plastové materiály, nacházeli by archeologové místo kousků keramiky a porcelánu třeba novodurové talířky a mísy ještě v původním stavu. Naštěstí tomu tak není a my se můžeme obdivovat umění starých hrnčířů a ostatních řemeslníků. První umělá hmota se objevila až v polovině 19. století. Jakou cestu ušel plast od bakelitu po moderní plastové materiály?
Historie plastu
První plně syntetickým plastem byl bakelit. Po první světové válce se začaly vyrábět první vinylové plasty jako PVC nebo polystyren. Ve 30. letech minulého století byl objeven nylon a od té doby začíná prudký rozmach nejen výzkumné činnosti v této oblasti, ale také výroby dalších druhů plastů. Ty se ostatně používají dodnes. Kdo by neznal plastové trubky z novoduru, PVC desky nebo podlahové lišty z měkčeného PVC.
Třetím nejčastěji používaným plastem je polyvinylchlorid
Polyvinylchlorid je třetím nejpoužívanějším plastem ve světě už od roku 1935. Důvod, proč je tolik rozšířený, je zřejmý. Jeho výroba je levná a snadná. Lze ho válcovat, vytlačovat, vstřikovat, vyfukovat i vakuově tvarovat. Velmi dobře odolává chemikáliím má i dobrou tepelnou odolnost. Není proto divu, že se z něho vyrábějí trubky na vodu i plastové profily. Hojně se PVC využívá ve stavebnictví, kde velmi často nahrazuje materiály, jako jsou dřevo nebo beton. Lze ho využít jako podlahovou nebo střešní krytinu, okenní a dveřní rámy i trubky s různým průměrem.
Plast jako oblíbený materiál v různých průmyslových odvětvích
Z dalších druhů plastu patří k často používaným polypropylen, jenž nachází uplatnění v potravinářském i textilním průmyslu nebo v laboratořích, a polyethylen, který je vůbec nejvíce užívaným polymerem na světě.
Plast je ideálním materiálem na výrobu trubek, profilů, lišt nebo PVC desek. Jeho výroba dokonce předčila světovou produkci oceli.