V moment, kdy prodáváte ve svém vlastním obchodě, máte pochopitelně volbu toho, že nemusíte používat žádné moderní technologie. To s sebou ale může nést velkou řadu komplikací od hlídání skladu až po ceny.
A přesně to jsou problémy, které musí být na poli globálního obchodu jednoznačně vyřešeny. Odpovědí na existenci těchto problémů může být jen jediná věc. A tou je unikátní identifikátor každého produktu v mezinárodním měřítku, který známe všichni pod názvem čárový kód.
Obchod v Evropě užívá standardu EAN-13
Pokud chcete se svými produkty expandovat do evropských prodejen a řetězců, budete nejspíše potřebovat dodržet místní normu. Normou pro evropský trh jsou čárové kódy EAN-13. Jejich specifikací je celkem třináct sloupců grafiky s číselníkem ve spodní části. K jejich čtení nepotřebujete žádné speciální přístroje, stačí jen klasické čtečky čárových kódů, které jsou široce distribuované oficiálními obchody. Výhodou tohoto standardu je, že je i mimo hranice Evropy standard EAN-13 rozšířený, známý a všeobecně přijatý a podporovaný.
Kolik stojí čárové kódy?
Ačkoliv je na první pohled čárový kód jen čmáranicí, kterou si lze upravit i doma, tak je globálně považovaný za vlastnictví spojené s produktem nebo předmětem v prodeji. Čárové kódy tak mohou mást pohledem, ale rozhodně nespadají do vlastnictví v řádu korun. Na druhé straně, je jejich generování poměrně levnou záležitostí.
Cena jednoho čárového kódu se pohybuje v řádu stovek korun, a pochopitelně se zde aplikují množstevní slevy. Na první pohled vám kód EAN za takové peníze může přijít drahý. Pokud ale připravujete produkci a výrobu produktu, tak jsou stokorunové částky opravdu zanedbatelným výdajem za lepší distribuci a prodej.