Chování každého člověka můžete roztřídit do určitých potřeb – i když se vám to právem nezdá, je tomu prostě tak. Tomuto problému se začal konkrétněji věnovat Abraham Maslow, který po dlouhém studiu vytvořil pyramidu, jež tyto potřeby specifikuje. Že jste o ní ještě neslyšeli? Aniž byste to tušili, taková pyramida vás provází celým životem – jak osobním, tak i pracovním.
Jaké jsou stupně Maslovowy pyramidy?
Abraham Harold Maslow byl americký psycholog, který zkoumáním lidské mysli přišel k mnoha objevům. Nicméně pyramida patří k těm nejznámějším, pojďme se tedy podívat na její řazení od vrcholku k základům.
- Potřeba seberealizace – každý člověk pro úspěch ve svém životě potřebuje hlavně svůj osobní rozvoj, je třeba se věnovat i sobě, něco pro sebe udělat ale zároveň být prospěšný i pro ostatní lidi.
- Potřeba uznání – samozřejmě, když se člověk snaží, uznání ho doslova „nakopne“ do dalšího snažení, jen tak dosáhne kýženého výsledku a úspěchu, za kterým si jde.
- Potřeba příslušnosti a lásky – i když je člověk sebeúspěšnější, vždy vedle sebe potřebuje někoho, kdo pro něj bude mít příjemné slovo a kdo ho podrží, když se mu třeba nebude zrovna dařit nebo bude mít prostě jen „slabou chvilku“.
- Potřeba bezpečí, jistoty – ten pocit, když máte „to své jisté“, je přeci k nezaplacení. Ať už se jedná o materiální stránky, jako třeba vlastní dům či byt nebo emocionální stánku, vždy je potřeba, aby se měl člověk vždy od čeho „odpíchnout“.
- Základní potřeby – „každý jsme jen člověk“ – manažeři, ředitelé i ti nejvýše postavení jedinci mají stejné potřeby, jak třeba uklízečky i prodavačky v supermarketech. Prostě základní lidské potřeby, jako je spánek, jídlo, pití či sex – všichni jsme v tomhle ohledu „na jedné lodi“.
Každý by měl mít tyto potřeby pevně srovnané – jen to je základ správně se vyvíjejícího byznysu. Pokud nevíte, jak na to, jistě vám pomůže mentor. Nebojte se investovat do toho, abyste se naučili rozumět sami sobě a být tak úspěšní a spokojení v osobním i v pracovním životě.