Dešťová voda pomáhá řadě domácností výrazně ušetřit. V některých případech ale budete muset za dešťovou vodu naopak zaplatit navíc.
Vlastnit nádrž na dešťovou vodu není jednoduché. V některých případech je totiž nutné, abyste se o ni dobře starali. A to i pokud nechcete. Říká to totiž samotný zákon. Pojďme si tedy na tento problém posvítit a podívat se, co s tím můžete dělat.
Stočné za dešťovou vodu
Mluvíme především o akumulačních nádržích. Jestliže takovou nádrž na dešťovou vodu budete používat v domě na splachování toalety nebo praní a zároveň jste napojeni na kanalizaci, máte ze zákona povinnost přihlásit se k dodatečnému placení stočného. Tato povinnost vyplývá z vodního zákona, který mluví o využití vody z jiného zdroje.
Je to takový neřešitelný problém. Abyste ušetřili, používáte ve své domácnosti dešťovou vodu. Jelikož ale odebíráte vodu i z jiného než veřejného zdroje, musíte ze zákona platit více za samotné stočné. V tomto případě máte ovšem pouze dvě možnosti, jak tento problém vyřešit. V obou případech ale budete muset zaplatit za stočné navíc.
Vodoměr, nebo paušál?
Prvním řešením je pořídit si podružný vodoměr. Když ho nainstalujete na okruh užitkové vody, budete mít dokonalý přehled o tom, kolik peněz budete muset za stočné zaplatit navíc. Druhý způsob je zvolit platbu stočného paušálem. Ten je stanoven na 36 m3 na osobu a rok. Jestliže tohoto paušálu nedosahujete, platíte stočné za celý paušál, což je velká nevýhoda.
Na celou řadu nevýhod ale narazíte i u podružného vodoměru. Tam si musíte dávat pozor především na místo, kam jej nainstalujete. V opačném případě byste totiž zbytečně platili stočné navíc i za vodu, kterou netaháte přímo ze své nádrže na dešťovou vodu. Jestliže si ale vodu budete dopouštět v období sucha, budete za ni platit stočné dvakrát.